Urodinamika
Očuvana funkcija donjeg mokraćnog sustava, njegovo koordinirano i kontinuirano funkcioniranje podrazumijeva pražnjenje mjehura u redovitim vremenskim razmacima, pri niskom intravezikalnom tlaku kao I da u mjehuru nema zaostalog urina.
Kako je urodinamički pregled, kao dio dijagnostičkog protokola, neophodan kako bi se precizno ustanovili simptomi koji se pojavljuju, njegova primjena postaje sastavni dio u donošenju odluka o daljnjem liječenju pacijenta i tijeku praćenja terapije.
Urodinamika nije jednostavan postupak, već koristan dinamički test koji uspostavlja poseban odnos između pacijenta i liječnika. Dobiveni podaci omogućuju nam preciznu razliku između pacijenta sa sličnim problemima, daju odgovor zašto operativna tehnika nije jednako uspješna, zašto neki pacijenti dobro reagiraju na terapiju lijekovima ili kirurški pristup, dok drugi samo na promjenu ponašanja i način pražnjenja mjehura.
Činjenica je da urodinamička ispitivanja nisu dovoljno zastupljena u svakodnevnoj praksi, kako zbog nedostatka odgovarajuće opreme, tako i stručnog osoblja koje bi to ispitivanje izvodilo. To se odražava na nepotpuno i neadekvatno liječenje, koje samo podaci dobiveni ovim testovima mogu upotpuniti.
Posebnu pozornost treba obratiti kod pacijenata s neurološkim oboljenjima, ozljedom leđne moždine i traumom mozga gdje nepravilno pražnjenje mjehura može prouzročiti komplikacije u obliku oštećenja bubrega i dovesti do smrti.
Urodinamički pregled sastoji se iz nekoliko testova koji se mogu kombinirati ili izvesti pojedinačno, zavisno od simptoma i potrebe za dobivanjem odgovarajućih podataka.
Neinvazivne metode su jednostavne, jeftine i daju obilje podataka na osnovu kojih odlučujemo da li je potrebno napraviti invazivnu dijagnostiku koja se sastoji od stavljanja tankog katetera u mokraćni mjehur i anus.
- Mikciometrija (uroflow) predstavlja jednostavnu metodu kojom se mjeri protok urina u jedinici vremena.
- Mjerenje rezidualnog urina
- Dnevnik mokrenja
Invazivne metode
- Cistometrija je metoda koja nam daje podatke o odnosu intravezikalnog tlaka i volumena mokraćnog mjehura. Procjenjuje se aktivnost i osjetljivost detruzora, kapacitet i rastezljivost mjehura. Za njeno izvođenje je nužno stavljanje katetera u mokraćni mjehur.
- Profilometrija predstavlja mjerenje uretralnog pritiska cijelom dužinom uretre pomoću posebnog katetera. Cilj je utvrditi mjesto opstrukcije preko gradijenta tlaka. Posebnu važnost ima kod osoba muškog spola sa problemima benigne opstrukcije prostate.
- Pressure-flow studija je mjerenje vrijednosti tlaka u mjehuru tijekom istjecanja urina.
- Elektromiografija sfinktera je registriranje električnih potencijala u predjelu sfinktera koji nam daju podatke o voljnoj kontroli sfinktera, kao i koordinaciji aktivnosti izmedju detruzora i sfinktera tijekom faze punjenja i pražnjenja mjehura.
Moguće komplikacije
Nakon pregleda koji uključuje postavljanje katetera, rijetko se može pojaviti osjećaj žarenja prilikom mokrenja. Dovoljno je povećati unos tekućine i simptomi nestaju nakon par dana. Ponekad urolog propisuje antibiotike koje treba uzimati prije i nakon pregleda.
Izuzetno rijetko može doći do pojave krvi u mokraći, vrućice i temperature preko 38o C te boli i pečenja tijekom mokrenja koje traje duže od dva dana.
Da bi se spriječile neželjene komplikacije poduzimaju se sljedeće mjere:
- Korištenje jednokratnih katetera
- Instrumenti koji se koriste pri ispitivanju moraju biti sterilni
- Prije ispitivanja obavezna je sterilna urinokultura
Na izričito traženje liječnika obavezni su još i sljedeći nalazi:
- kod muškaraca – sterilna spermokultura i brisevi uretre
- kod žena – sterilan bris rodnice i brisevi uretre
Liječenje
Nakon dijagnoze poremećene funkcije mokrenja predlaže se odgovarajuća terapija lijekovima, kiruški zahvati, primjena intermitentne kateterizacijere ili trening mjehura.