Dekompresijska terapija kralježnice
Dekompresijska terapija kralježnice je neinvazivna, neoperativna procedura koja se sastoji od istezanja dijelova kralježnice primjenom mehaničke sile, čime dolazi do smanjenja boli u vratu, rukama, grudnom i lumbalnom dijelu leđa i nogama. Još se naziva i ekstenzija kralježnice.
Radi se o pasivnoj terapijskoj metodi kojom se nježno isteže kralježnica, čime se smanjuje pritisak na živce i diskove, te na taj način potpomaže bržoj regeneraciji i iscijeljenju, uz smanjenje bolova koji su i bili razlog za posjet liječniku.
Prednosti ove terapije poznate su od davnina, ali je tek upotreba sofisticirane kompjuterizirane opreme omogućila doziranu, pravilnu i lako kontroliranu upotrebu djelovanja sile na kralježnicu.
Terapija se izvodi na trakcijskom stolu na kojem pacijent leži u odgovarajućem položaju fiksiran posebnim remenima preko grudnog koša i struka. Obzirom na dijagnozu, klinički nalaz pacijenta i tegobe koje pacijent ima, specijalist fizikalne medicine i rehabilitacije određuje parametre sila povlačenja kojima se postepeno isteže kralježnica i povećava intervertebralni prostor između kralježaka. Fizioterapeut kontrolira zadane parametre koji ukazuju na snagu istezanja pacijenta mjerenu u kilogramima, vrijeme istezanja i vrijeme relaksacije, kao i s koliko intervala se istezanje ponavlja.
Cijeli terapijski postupak traje oko 30 min, pri čemu se postepeno produžuje vrijeme trajanja svake sljedeće terapije uz praćenje subjektivnih osjećaja pacijenta. Za dobivanje dobrih rezultata obično je potrebno 10-15 tretmana. Preporučuje se primjena elektroterapije na bolno mjesto nakon trakcije u cilju postizanja boljih rezultata.
Dosadašnja klinička ispitivanja provedena u svijetu pokazuju efikasnost dekompresijske terapije u preko 75% slučajeva, što predstavlja izuzetno visok postotak uspješnosti ove terapije.
Kada može pomoći:
- Hernija diska
- Bulging diska
- Degenerativne promjene diska
- Išijas
- Trnci u rukama i nogama
- Ograničenje pokreta fasetnih zglobova
- Spondiloza i spondiloartroza
- Spinalne stenose
- Hipomobilnost