Manualna limfna drenaža
Manualna limfna drenaža (MLD) po dr.Vodderu je tehnika laganog potiskivanja tkiva koju koristimo da bi uspostavili ravnotežu između tekućina u organizmu i poboljšali aktivnost limfnog sustava. Limfna tekućina nastaje cijeđenjem krvi kroz stijenke krvnih kapilara i skuplja se u međustaničnom prostoru. Sadrži vodu, proteine i štetne tvari. Limfni sustav ima bitnu ulogu jer prenosi limfnu tekućinu iz međustaničnog prostora u kojem se nakuplja preko limfnih žila do limfnih čvorova gdje se limfa razgrađuje i uništavaju se mikroorganizmi, te potom pridružuje venskom optoku krvi.
Limfedem je prekomjerno nakupljanje limfne tekućine u međustaničnom prostoru i najčešće zahvaća jedan ili više dijelova tijela, uglavnom ekstremiteta. Nastaje kao posljedica ozljeda, nakon operativnih zahvata ili zračenja u sklopu liječenja maligne bolesti.
Liječenje limfedema provodi se u dvije faze. Prvu fazu čini kompetna dekongestivna fizioterapija limfedema koja se provodi svakodnevno i sastoji se od manualne limfne drenaže, kompresivnog bandažiranja, kineziterapije, njege kože i edukacije pacijenta.
U drugoj fazi terapiju provodi sam pacijent. Sastoji se od nošenja kompresivne odjeće tijekom dana i kompresivnog bandažiranja tijekom noći, njege kože, svakodnevne kineziterapije te odlaska na manualne limfne drenaže ukoliko je potrebno kao i na redovite kontrole.
Cilj kompletne dekongestivne fizioterapije limfedema je smanjenje volumena limfedema i sprječavanje ponovnog nakupljanja limfe i proteina, kao i sprječavanje infekcija i komplikacija.
Koristi se za ublažavanje dugotrajnih ožiljaka i zadebljanja kože te povećanje imuniteta u zahvaćenom ekstremitetu. MLD kao zasebna tehnika može se iskoristiti s puno uspjeha i u mnogim stanjima koja nisu povezana s limfedemom.
Kada može pomoći:
- nakon operativnih zahvata
- limfedem
- sportskih ozljeda
- hematoma
- ožiljaka
- za smanjenje boli